Home Torrenty Regulamin FAQ Szukaj Upload Załoga Dotacja

Panel Logowania

Spis treści



Informacje ogólne


Czym jest bittorrent i o co w tym wszystkim chodzi ? Jak ściągać pliki ?

Przeczytaj BitTorrent - Wikipedia lub Przewodnik oraz FAQ Briana (po angielsku).

Na co są przeznaczane pieniądze, które Wam przekazuje?

polskitorrent.pl jest na płatnym serwerze. Twoja wplata ul�atwia pokrycie kosztów związanych z hostingiem.


Dlaczego zdarza mi się otrzymywać błędy PHP lub SQL? Czy powinienem je zgłaszać?

Sytuacja taka może mieć miejsce jeśli prowadzone są prace nad bazą danych bądź/oraz kodem trackera/strony. Dlatego poczekaj parę minut i wszystko powinno wrócić do normy. Jeśli jednak problem będzie występował nadal, zgłoś to administratorowi.



Użytkownicy

Zarejstrowałem konto, ale nie dostałem e-mail'a z linkiem go aktywującym!

Użyj innego adresu email.


Zgubiłem moją nazwę konta oraz hasło! Możecie mi je przesłać?

Użyj proszę tego formularza by Twoje dane o koncie zostały przesłane na adres email podany przy rejestracji.


Czy możecie zmienić nazwę mojego konta?

Nie zmieniamy nazw kont.


Czy możecie skasować moje (aktywne) konto?

Poproś jednego z administratorów o jego usunięcie.


Pomocy! Nie mogę się zalogować!?

Ten problem często występuje w starych przeglądarkach MSIE. Zamnknij wszystkie okna przeglądarki Internet Explorer. Następnie wejdź do Start > Panel Sterowania > Opcje Internetowe i tam kliknij na Usuń pliki cookie. Teraz powinieneś się bezproblemowo zalogować.


Jakie są poszczególne klasy użytkowników?

User Domyślna ranga użytkownika rejestrującego się na polskitorrent.pl
Gwiazdka Wspomógł finansowo PolskiTorrent.pl
VIP Ranga specjalna.
Inny Inny tytuł.
Uploader Może wstawiać pozycje bez akceptacji moderatorów, dzięki czemu od razu pojawiają się na stronie.
Moderator Może edytować i kasować wstawione torrenty. Może moderować komentarze/posty użytkowników, promować/degradować użytkowników oraz dawać im ostrzeżenia.
Administrator Może robić właściwie wszystko.
SysOp Posiada pełną władzę na polskitorrent.pl .

Jak mogę dodać avatar do mojego profilu?

Najpierw znajdź obrazek który nie narusza zasad. Następnie znajdź miejsce gdzie będziesz mógł go przechować (np. ImageShack, Photobucket lub Upload-It!). Następnie musisz wstawić adres URL Twojego avataru do przeznaczeonego do tego pola w Twoim profilu.

Proszę nie zakładać spejalnie tematów na forum by zobaczyć jak prezentuje się Twój avatar.

Co mam rozumieć poprzez "parkowanie konta"?

Konta użytkowników / nie dotyczy kont VIP /, nieaktywne przez okres dłuzszy niz 30 dni są kasowane. Dlatego jeśli z jakis powodów nie możesz przez jakiś czas wchodzić na polskitorrent.pl, zaparkuj swoje konto. Nie będziesz mógł(a) co prawda pobierać torrentow, ale masz pewność, że przez 100 dni nie będziesz musiał(a) sie logować. Jednak jeśli po upływie tego czasu, nie zalogujesz sie na swoje konto, zostanie ono skasowane.


Gdzie się podziały moje prywatne wiadomości?

Prywatne wiadomości starsze niż 30 dni są usuwane.


Pobieranie


Dlaczego aktywny torrent nagle zniknął?

Mogą być przynajmniej 2 powody dla tego:
(1) Torrent naruszył zasady polskitorrent.pl.
(2) Wstawiający mógł poprosić o skasowanie, ponieważ był zepsuty. Najprawdopodobniej poprawny plik zostanie wstawiony wkrótce.


Jak mogę ponowić przerwane ściąganie lub reseedować coś?

Po prostu otwórz plik .torrent. Kiedy Twój klient zapyta Cie o lokacje do zapisu wybierz folder w którym masz juz pliki które chcesz dokończyć, ew. reseedowac. Po sprawdzeniu zawartości folderu program automatycznie zacznie pobierać brakujące części lub też udostępniać dane.


Dlaczego gdy coś ściągam zatrzymuje sie nagle na 99%?

Im więcej częsci masz, tym trudniej jest znaleść osoby posiadające brakujące Tobie fragmenty. To dlatego ściąganie zwalnia lub nawet zatrzymuje sie kiedy zostaje juz kilka procent. Poczekaj i bądz cierpliwy a zobaczysz, ze wcześniej czy później otrzymasz brakujące fragmenty (o ile jest przynajmniej 1 seed)


Co jeśli otrzymuje komunikat typu "a piece has failed an hash check"?

Klienty Bittorrent sprawdzają dane które otrzymujesz pod kątem poprawności. Jeśli jakaś część jest błędnie pobrana automatycznie pobierają ją jeszcze raz. Żadko sie zdarza aby po ściągnięciu dane nie działały więc raczej nie powinieneś sie przejmować takimi komunikatami.

Niektóre klienty bitttorent maja opcje typu 'kick/ban clients that send you bad data' lub podobną.Powinieneś je włączyć. Dzięki tej opcji osoby które notorycznie będą wysyłały uszkodzone dane będą ignorowane.


Torrent ma niby wielkość 100MB, więć jakim cudem ściągnąłem 120MB?

Zobacz temat wyżej "Co jeśli otrzymuje komunikat typu "a piece has failed an hash check"?" Jeśli Twój klient otrzymuje uszkodzone dane pobiera je jeszcze raz. Dlatego też końcowy ilość pobranych danych moze różnić sie od rzeczywistej objętości. Miej pewność, że zaznaczyłeś opcje "kick/ban" aby zminimalizować ilość źle pobranych danych.


Co oznacza "IOError - [Errno13] Permission denied"?

Jeśli chcesz to naprawić po prostu zresetuj swój komputer, powinno to rozwiazać problem. Jeśli nie - czytaj dalej...

IOError znaczy błąd Wejścia-Wyjścia i jest to błąd systemu plików, a nie tracker'a. Pojawia sie wtedy, gdy Twój klient z jakiegoś powodu nie ma dostępu do zapisu plików które aktualnie ściagasz lub udostepniasz. Najczęstszą przyczyna jest to iż równocześnie masz włączone 2 kopie klienta jednocześnie.
Mniej przyjemną przyczyną może być uszkodzony FAT. Jakaś awaria mogla uszkodzić tablice allokacji plików, co w rezultacie powoduje że dane które śćiągnąłeś nie nadaja sie do odczytu. W takim przypadku uruchomienie Scandisk'a powinno rozwiazać problem


Jak mogę zwiększyć prędkość pobierania?


Prędkość ściągania zależy głównie od stosunktu wysyłających do pobierajacych(seeder-leecher ratio [SLR]). Niska prędkość ściągania jest głównym problemem przy nowych torrentach, gdzie SLR jest niskie (maja seedujących - dużo ściągających).

(Pamiętaj: Miej pewność że nie dokładasz sie do niskiej prędkości pobierania. Seeduj dzięki temu inni unikną problemów z prędkością.)

Jest kilka rzeczy, które mogą pomóc Ci zwiększyć prędkość pobierania:


Nie rzucaj sie na nowe torrenty natychmiast po wstawieniu na strone. Poczekaj niech sie "rozejdzie"

W szczególności nie rób tak gdy masz wolne łącze łącze. Najlepszą prędkość pobierania uzyskasz po ok. 24h od ukazania sie pliku, wtedy kiedy SLR będzie najwyższe (najwięcej seedów - malo lecherów)(Minusem jest to że nie będziesz miał możliwości wysłać zbyt dużo. To do Ciebie nalezy wybór)


Zmniejsz prędkość wysyłania

Prędkość Twojego wysyłania działa na prędkość ściągania na dwa sposoby:
  • Klienty bittorrent'a podczas ściągania pliku faworyzują tych którzy wysyłają do nich dane. TO oznacza, że jeżeli A i B pobierają ten sam plik i A wysyla dane do B z dużą prędkością, więc B chce sie odwzajemnić. Dlatego też w efekcie duża prędkość wysyłania równa się duża prędkość pobierania.
  • Porównując to do sposobu w jaki działa protokół TCP, kiedy A ściąga coś od B, B mówi iż otrzymuje dane wysłane do niego (tak zwane acknowledgements - ACKs - czyli jakby wiadomości o treści "otrzymałem to!") Jeżeli A zawiedzie i nie prześle ACK wtedy B przestaje wysyłać dane do niego i czeka. Jeśli A wysyła z pełną prędkością wytedy może nie starczyć łącza na wysłąnie pakietu ACK. W efekcie nie wysłanie pakietu ACK spowoduje że B nie będzie wysyłał danych przez co spadnie nam transfer.
Najlepszy efekt daje kombinacja obu wartości. Upload powinien być ustawiony na tyle wysoko aby umożliwiał także przesyłanie pakietów ACK bez opóźnienia. Dobrym sposobem jest utrzymywania wysyłania na poziomie ok. 80% możliwości uploadu łącza. Będziesz musiał sam dojść do tego jakie ustawienia które będzie najlepsze dla Ciebie. (Pamiętaj, że utrzymywanie wysyłania na wysokim poziomie pomoże Ci w uzyskaniu dobrego ratio.)

Jeśli masz uruchomiony więcej niż jedną kopie swojego clienta musisz zwrócić uwage na to, że niektóre klienty (np. Azureus) używaja całkowitego limitu wysyłania (bez względu na ilość uruchomionych torrentów). Inne (np. Bittornado) ustawiają limit dla każdego torrenta osobno. To samo dotyczy innych programów, które używaja Twojego łącza (przeglądarki WWW czy FTP itp.), także weź je również pod uwagę obliczając całkowitą prędkość wysyłania.


Zmniejsz ilość aktywnych połączeń

Niektóre systemy operacyjne (np. Windows 9x) nie radzą sobie dobrze z dużą ilością połączeń i mogą nawet się wieszać. To samo dotyczy niektórych routerów (zwłaszcza przy uruchomionych firewall'ach) maja skłonności do spowalnianią a nawet przerwania połączenia kiedy jest zbyt wiele połączeń. Nie ma na to sposobu. Możesz jedynie spróbować ograniczyć liczbę połączeń przypadających na torrent do 60-100. Zauważ ze jeśli masz uruchomione 2 klienty ilość połączeń sumuje sie.


Zmniejsz ilość połączeń wychodzących.

Czy to nie to samo co powyżej?? Nie. Limit aktywnych połączeń w to liczba osób z którymi Twoj klient "rozmawia" i/lub ściąga od nich. Limit połączeń wychodzących to liczba osób do których Twój klient aktualnie wysyła dane. Idealną wartością jest liczba znacznie mniejsza niż limit aktywnych połączen i powinna być uzależniona od wydajności Twojego łącza.


Daj swojemu klientowi BT troche czasu na "rozgrzanie"

Wyjaśnieniem początkowego zastoju może być to, że klient przy wysylaniu faworyzuje osoby od których coś otrzymał. Kiedy zaczynasz pobierać plik nie masz nic do zaoferowania, dlatego jesteś początkowo "ignorowany". To dlatego torrent ściąga sie początkowo wolno. W zależności od ilości osób do których jesteś podłączony. Twoja prędkość ściągania powinna szybko sie zwiększyćAs, gdy tylko będziesz mial coś do wysłania.


Dlaczego w czasie gdy coś pobieram moja przeglądarka długo pobiera strony?

Jeżeli ściągasz torrent z dużą prędkością to ma to wpływ na prędkość otwierania stron WWW, ponieważ nie masz już łącza aby pobrać szybko dane z serwera WWW. Rozwiązaniem może być ustawienie w swoim kliencie ograniczenia "Maksymalnej całkowitej prędkości pobierania" (Global download speed) na poziomie 80-85% możliwości łącza. Pozwoli to na swobodne i w miarę szybkie przeglądanie stron WWW a jednocześnie na pobieranie torrentów z wysoką prędkościa. Możesz też użyć dodatkowych programów limitujących użycie łącza przez wybrane programy (np. klienta torrent czy przeglądarke WWW) takich jak NetLimiter.



Anatomia sesji trackera


Podstawowe polecenie klienta:

tracker otrzymuje rozkaz:
GET /announce.php?info_hash=c%97%91%C5jG%951%BE%C7M%F9%BFa%03%F2%2C%ED%EE%0F& peer_id=S588 -----gqQ8TqDeqaY&port=6882&uploaded=0&downloaded=0&left=753690875&event=started

Co oznacza kolejno:
Info_hash Jest ciągiem znaków (sumą kontrolną) identyfikującym torrent.
Peer_id Identyfikuje nazwę klienta, np. człon s588 rozpoznaje klienta Shadow 5.8.8, reszta członu jest generowana losowo.
Port Jest portem nasłuchu, umożliwiającym innym peerom łączyć się do tego torrenta.
Uploaded Ilość oddanych danych w bajtach.
Downloaded Ilość pobranych danych w bajtach.
Left Ilość danych brakujących do ukończenia pobierania w bajtach.
Event Stan torrenta.


Należy zauważyć, że klient nie demaskuje tutaj IP użytkownika (chyba, że sam user zmieni ustawienia klienta). Tracker widzi peer_id, nie związane z IP komputera, łączy z właściwymi portami i statystykami, umożliwiając ściąganie i wysyłanie plików, posługując się wyłącznie w/w potokiem danych dołączanym do listy userów korzystających z danego torrenta.
Od tej chwili klient będzie wymieniał dane (ściągał i wysyłał) z trackerem, zmieniając dane w potoku.


Naliczanie statystyk

tracker otrzymuje rozkaz:
GET /announce.php?info_hash=c%97%91%C5jG%951%BE%C7M%F9%BFa%03%F2%2C%ED%EE%0F& peer_id=S588-----gqQ8TqDeqaY&port=6882&uploaded=67960832&downloaded=40828928& left=715417851&numwant=0

"Numwant" jest zmienną mówiącą, ile nowi peerzy potrzebują jeszcze danych tego torrenta. Jak możecie zobaczyć, w tym przykładzie użytkownik udostępnił mniej więcej 68MB i ściągnął mniej więcej 40MB. Przez cały czas trwania sesji tracker otrzymuje te dane i modernizuje wszystkie statystyki: tak samo uploadu jak i downloadu, chwilowego i całkowitego. Te dane są wysyłane przez połączone klienty co 15 min, chyba że ustawienia wymuszą inną częstotliwość aktualizacji statystyk.


Kończenie sesji:

tracker otrzymuje rozkaz:
GET /announce.php?info_hash=c%97%91%C5jG%951%BE%C7M%F9%BFa%03%F2%2C%ED%EE%0F& peer_id=S588-----gqQ8TqDeqaY&port=6882&uploaded=754384896&downloaded=754215163 &left=0&numwant=0&event=completed

Cała sesja jest zakończona "event=completed". W tym momencie zakończono przesyłanie potoku danych do klienta i torrent został usunięty z twojego profilu na stronie. Jeżeli z jakichkolwiek powodów (tracker down, zerwane połączenie, nieprawidłowy klient...) wystąpią zaburzenia w zamknięciu sesji i tracker nie otrzyma powyższego komunikatu, potok danych (pewna niewielka ilość) nadal będzie naliczany w profilu usera, dopóki tracker nie dokona zakończenia sesji. Komunikat o zakończeniu sesji zostanie wysłany do trackera tylko wtedy, gdy nastąpi prawidłowe zamknięcie klienta. Inaczej tracker będzie nadal załączał klienta do listy pobierających z left=0 (brakuje 0 bajtów), lecz jeśli nie otrzyma komunikatu w określonym czasie (timeout) uzna sesje za zakończoną.
Powyższą sytuację wykorzystano w niektórych klientach do "modyfikacji" statystyk poprzez wymuszanie przerwań wysyłania/ściągania strumienia danych. Jest to nieuczciwe i grozi banem !




Co zrobić z plikami, które pobralem?


Pliki skompresowane:

  • *.rar *.zip *.ace *.r01 *.001
    Te rozszerzenia możemy spotkać w plikach będących skompresowanymi w "archiwum".
    Archiwa stosuje się, aby ściąganie plików było bardziej kompaktowe, bezpieczniejsze i prostsze.
    Aby otworzyć pliki o takowym rozszerzeniu możesz użyć WinRAR`a (Wersja Shareware i najlepiej mieć zawsze najświeższą wersję) lub PowerArchiver`a.
    Jeśli powyższe programy nie będę Tobie działały (lub masz jakieś pliki *.zip) możesz użyć WinZip`a (Wersja Trial).
    Jeżeli żaden z tych programów nadal nie będzie Cię satysfakcjonował (lub masz jakieś pliki *.ace) uzyj Winace (Wersja Trial).

  • *.cbr *.cbz
    Powyższe rozszerzenia są zazwyczaj używane do komiksów bądź książek zapisanych jako archiwum, obecnie format *.cbr odpowiada *.rar, a *.cbz jest odpowiednikiem *.zip, więc do otwierania takich plików używamy zazwyczaj WinRAR`a bądź WinZip`a. Do wyświetlania tych archiwum możemy użyć jednak CDisplay.



Pliki multimedialne:

  • *.avi *.mpg. *.mpeg *.divx *.xvid *.wmv
    Takie pliki są używane w filmach lub nagranich telewizyjnych lub innym rodzaju mediów. Możesz je obejżeć dowolnym odtwarzaczem video, ale polecamy używanie: Allplayer`a, V-Player`a, VLC media player lub Windows Media Player`a.
    Jednak oprócz odtawrzacza potrzebujesz sprawnych kodeków do odtwarzania plików video. Aby sprawdzić jakim kodekiem zakodowany został dany plik, czyli jakich kodeków potrzebujemy do jego odtworzenia możemy użyć GSpot`a. Następnie musisz takowe kodeki zainstalować w systemie. Możesz użyć nasętpujących lokalizacji, aby pobrać najnowsze wersje kodeków:


    Nie znalazłeś tego czego szukasz ? Sprawdź te strony...



  • *.mov
    To są pliki QuickTime`a. Otworzysz ten plik tylko tym playerem, chyba, że zainstalujesz kodeki QuickTime Alternative.


  • *.ra *.rm *.ram
    To są pliki RealPlayer`a. RealPlayer jest skomplikowanym odtwarzaczem. Kiedy raz go zainstalujesz nie będziesz mógł go odinstalować. Jeśli jednak chcesz możesz go pobrać stąd. Możesz jednak użyć kodeków Real Alternative.


  • vcd/svcd
    Jest to standard odtwarzania plików multimedialnych w stacjonarnym odtwarzaczu DVD. Możesz znaleźć pomoc na temat tego formatu tutaj..


  • *.mp3 *.mp2
    Pliki muzyczne. Otwarzaj je WinAmp`em.


  • *.ogm *.ogg
    Pliki Ogg Vorbis. Możesz znaleźć więcej info o tym formacie oraz pobrać aplikację odwarzającą tutaj. Jest to typ pliku muzycznego, lecz może być użyty do innych multimediów. Aby odtwarzać pliki ogg w dowolnym odtwarzaczu (np. WinAmp) pobierz DirectShow Ogg filter.



Rodzaje obrazów cd:

  • *.bin *.cue oraz *.mds *.mdf
    Standard obrazów CD. Aby je otworzyć masz wiele sposobów:
    • możesz nagrać obraz używając Nero lub Alcohol`a 120%,
    • możesz zamontować obraz w wirtualnym cd-romie używając Daemon Tools, lub Alcohol`em 120%, który pomimo opcji nagrywania pełni również funkcję wirtualnego cd-romu.


  • *.iso
    Alternatywa dla formatu *.bin i *.cue, możesz utworzyć *.iso używając WinISO lub ISOBuster.


  • *.ccd *.img *.sub
    Wszystkie te pliki są formatem programuCloneCD. CloneCD jest lubianym programem do nagrywania obrazów cd, umożliwia również nagrywanie formatu *.bin *.cue.



Inne pliki:

  • *.txt *.doc
    To są pliki tekstowe. Pliki *.txt można otworzyć np. notatnikiem, a *.doc można otworzyć np. programem Microsoft Word (część pakietu MS Office).


  • *.nfo
    Jest to format pliku zawierającego informacje o pliku, który ściągnąłeś. Bardzo polecamy czytanie zawartości tych plików. Otworzyć te pliki możesz używając notatnika, DAMN NFO Viewer`a lub UltraEdit`a.


  • *.pdf
    Otwieraj go Adobe Acrobat Reader`em.


  • *.jpg *.gif *.tga *.psd
    Podstawowe pliki graficzne. Mogą być otwierane przy pomocy dowolnej przeglądarki obrazów.


  • *.sfv
    Służy do sprawdzania, czy twoje pobrane archiwum jest kompletne i nie zawiera błędów.


  • *.par
    Jest to rodzaj plików używanych do pobierania wiadomości z grup dyskusyjnych. Otwieraj je przy pomocy QuickPar`a.






Co oznaczają CAM,TS,TC,SCR...?


źródła releasów:

  • CAM:
    Film nagrany w kinie, za pomoca kamery DV. Dźwięk pochodzi z wbudowanego w kamerze mikrofonu. Często nagrywany pod pewnym kątem, charakteryzuje się rownież drżeniem obrazu, specyficznym mruganiem obrazu (ze względu na różny framerate kamery i projektora), słabym kontrastem w ciemnych i bardzo jasnych scenach, widokiem przechodzącej publiczności oraz jej reakcjami - np. śmiech). Wydawany jako VCD lub SVCD.


  • Telesync (TS):
    źródło obrazu - kamera cyfrowa, tak samo jak w przypadku CAM, jedyną rożnicą jest inne źródło dźwięku - liniowo nagrane z gniazda dla słuchawek, lub podłączone do kinowego systemu audio - elimuje to zakłócenia pochodzące z otoczenia, ale często dźwięk charakteryzuje się trzaskami, szumem, lub niektóre tony są mocno przesterowane - najczęsciej niskie. Wydawany jako VCD lub SVCD.


  • Workprint:
    Wersja robocza filmu, która jakimś cudem "wydostała się" ze studia. Charakteryzuje się bardzo różną jakością obrazu, czasem jest to przechodzony VHS, a czasem cyfrowe źródło obrazu. Film może znacznie odbiegać od wersji końcowej - dobrymi przykładami były WORKPRiNT'y The Hulk, LOTR: Two Towers gdzie brakowalo efektów, lub były nieskończone, jednak zdażają się filmy, które praktycznie nie różnią się od wersji końcowej - najczęsciej brakuje tylko napisów początkowych i końcowych. Ta wersja filmu jest prawie zawsze oznaczona przez nazwę wytwórni i licznik. Wydawany jako VCD lub SVCD.


  • Screener (SCR):
    Rip z promocyjnej kasety VHS rozsyłanej do dziennikarzy, sklepów, wypożyczalni (również do członków Akademii Filmowej przed rozdaniem Oscarów). Tego typu kasety istnieją praktycznie od początków historii VHS, na początku lat 90 zdażały się nawet piraty z tych kaset. średniej jakości obraz - taki jak przeciętna kaseta VHS, dobry dźwięk stereo, oraz napisy na temat zakazu dystrybucji tej kasety. Jako�ć w dużej mierze zależy od użytego magnetowidu i karty przechwytującej obraz. Wydawany jako VCD lub SVCD.


  • VHSrip:
    Rip ze sklepowej kasety VHS, najcześciej są to bardzo stare filmy, czasem perełki, nie wydane dotąd na DVD, ale również jakieś bootlegi muzyczne, albo XXX. Wydawany jako VCD lub SVCD, czasami DivX/XViD.


  • LASERDISCrip:
    Rip z przodka DVD - płyty LaserDisc. Jakość znacznie lepsza niż w przypadku VHS - można ją porównać z obecnie używanym formatem SVCD, jednak do tworzenia LD używano najczęściej nie-remasterowanych źródeł - stąd ostrość słabsza niż w przypadku SVCD, widoczne zadrapania, kurz, ziarnistość negatywu. Na LD wydano bardzo wiele specjalnych edycji niektórych filmów, nadal niedostępnych na DVD - Blade Runner European Cut, trylogia Star Wars, THX1138, i wiele innych.


  • Telecine (TC):
    Kopia taśmy filmowej przeznaczona do wyświetlenia w kinie jest kopiowana za pomocą tych samych urządzeń co do masteringu DVD, jednak bez dalszej obróbki cyfrowej - dlatego obraz charakteryzuje się wszystkimi wadami taśmy filmowej - zadrapania, kurz, itd., czasami kolory są zbyt mocno nasycone. Dźwięk coraz częsciej pochodzi z cyfrowych nośników z dźwiekiem DTS przeznaczonych dla kin, dlatego jego jakość jest porównywalna z tym co możecie usłyszeć na DVD. Czasami zdażają sie TELECiNE z nałożonymi napisami - najczęsciej chińskimi lub rosyjskimi. Kiedyś mało popularne, jednak ostatnio popularność tego typu źródła bardzo wzrosła za sprawą rosyjskich i azjatyckich piratów. Najczęściej wydawany jako DivX/XViD.


  • PDVD
    Rip z płyty DVD przygotowanej przez piratów, najczęstszym źródłem obrazu jest TELECiNE (w przeszłości zdażały się również TS). Coraz lepiej przygotowywane - bardzo dobrej jakości obraz, różne ścieżki dźwiękowe (DolbyDigital, a nawet DTS), napisy, menu, czasami nawet jakieś dodatki - trailer, galeria zdjęć.


  • TVRip, HDTVRip, PDTVRip, DVBRip
    źródłem jest obraz telewizyjny, najczęściej przechwycony strumień MPEG2 telewizji cyfrowej. Jakość zbliżona troche do DVD, jedynie trochę mniejszy bitrate, minimalnie słabsza ostrość, nie zawsze dźwięk przestrzenny.


  • DVDScreener
    Rip z promocyjnej płyty DVD (przeznaczenie takie samo jak w przypadku SCREENER'a), najczęściej obraz nie odbiega mocno od tego co zobaczycie w DVDRip ze sklepowego DVD, jednak jakość długich filmów upakowanych na płycie 4.7 GB pozostawia czasem trochę do życzenia, to samo dotyczy filmów, których obróbka cyfrowa nie była jeszcze ukończona - wyglądają poprostu jak poprawione TELECiNE. Charakteryzuje się napisami na temat legalności i zakazu dystrybucji, czarno-białymi scenami, czasami również licznikiem.


  • DVDRip
    Rip ze sklepowej płyty DVD. Najlepsza możliwa jakość obrazu i dźwieku, o ile nic nie zostało zchrzanione.



Formaty filmów:

  • VCD - VCD to format bazujący na kompresji MPEG-1 ze stałą ilością bitów na sekundę (bitrate) w wysokości 1150kbit/s przy rozdzielczości 352x240 (NTSC). VCD jest generalnie używane przy materiałach słabszej jakości (CAM/TS/TC/Screener (VHS)/TVrip (analogowy)) aby uzyskać mniejsze rozmiary plików i zmieścić tak dużo jak się da na jednej płytce. Zarówno VCD jak i SVCD są mierzone za pomocą minut a nie megabajtów i dlatego plik mpeg może się zdawać większy niż pojemność płytki, ale w rzeczywistości można zmieścić 74 minuty filmu na płytce CDR74.


  • SVCD - SVCD bazuje na kompresji MPEG-2 (tak jak DVD), co pozwala na zmienną ilość bitów na sekundę (bitrate), aż do 2500kbit/s przy rozdzielczości 480x480 (NTSC), która jest potem zmieniana na format ekranu 4:3 w czasie odtwarzania. Ze względu na zmienny bitrate, długość filmu jaką można zmieścić na jednym CDR nie jest stała, ale zwykle kształtuje się między 35 a 60 minutami. Dla uzyskania lepszej jakości SVCD, dokonując zapisu przy zmiennym bitrate należy używać wielokrotnych przebiegów ('passes'). Zajmuje to więcej czasu ale obraz w efekcie jest znacznie czystszy.


  • XVCD/XSVCD - Są to po prostu VCD/SVCD, które są niezgodne ze standardem. Formaty te obsługują dużo wyższe rozdzielczości i bitrate, ale tylko niektóre programy pozwalają je odtworzyć. X(S)VCD są całkowicie niestandardowe i wykorzystywane do domowego 'ripowania' przez ludzi, którzy nie zamierzają ich opublikować.


  • RealMedia (RM) / ASF / nAVI - Są to bardzo małe pliki, których nie warto kompresować. ASF to jakby przodek DivX, a RM jest wciąż używane do odtwarzania strumieniowego i przez ludzi na modemach. nAVI to zhackowany DivX rzadko obecnie stosowany. Te formaty obsługiwane są tylko przez komputery, nie mogą być odtwarzane przez odtwarzacze stacjonarne.


  • DivX / XviD - DivX to format zaprojektowany dla platform multimedialnych. Używa dwóch kodeków: niskiej szybkości ruchu (low motion) lub wysokiej szybkości ruchu (fast motion). Większość starych filmów kodowana była w 'low motion' i dlatego występują tam problemy z szybkim ruchem. Później została rozwinięta metoda znana jako SBC (Smart Bitrate Control - Inteligentna Kontrala Bitrate), która to w czasie kodowania przełącza się między kodekami dając dużo lepszą jakość. Format jest anamorficzny [co oznacza, że format 16:9 jest zmniejszany do 4:3, ale może być zmieniony z powrotem na format 16:9 podczas odtwarzania], a bitrate i rozdzielczość mogą być dowolne. Większość wersji DivX (ale nie Re-Enc) jest zripowana z DVD i generalnie może zawierać aż do 2 godzin dobrej jakości filmu na 1CD. Istnieją różne kodeki, z których najbardziej popularne są oryginalny DivX3.11a, DivX 4.12 i nowe kodeki XviD.


  • CVD - CVD jest połączeniem formatów VCD i SVCD i może być odtwarzany na większości stacjonarnych DVD. Obsługuje taki sam bitrate jak MPEG-2, ale używa rozdzielczości 352x480 (NTSC), jako, że rozdzielczość pozioma jest ogólnie mniej ważna. Aktualnie żadne grupy nie wypuszczają filmów w formacie CVD.


  • DVD-R - Jeden z formatów zapisu płyt DVD, który zdaje się być najbardziej popularny (spośród DVD-RAM, DVD-R i DVD+R). Mieści 4.7GB na jednej stronie, choć istnieją także dwustronne płytki, mogące pomieścić prawie 10GB. Filmy SVCD MPEG-2 muszą być skonwertowane przed wypaleniem na DVD-R żeby mogły być prawidłowo odtworzone. Skopiowanie DVD na DVD-R jest możliwe, ale czasami trzeba zrezygnować z niektórych dodatków czy języków, aby dało się zmieścić w 4.7GB.


  • MiniDVD - MiniDVD / cDVD jest tym samym formatem co DVD, ale na standardowym nośniku CDR / CDRW. Z powodu dużej rozdzielczości bądź bitrate'u, na płytce mieści się 18-21 min. materiału filmowego. Format jest kompatybilny tylko z kilkoma odtwarzaczami.



Oznaczenia release`ów:

  • PROPER - Inna grupa wydała poprawiony release, dlatego, że poprzedni release posiadał jakieś błędy. O powodzie wydania *PROPER* można się dowiedzieć z NFO.


  • NUKED - Release posiadał jakieś błedy lub grupa złamała zasady scenowe, których nie da się naprawić.


  • REPACK - Grupa zauważyła błąd w wydanym przez siebie release'ie, dlatego wydała jeszcze raz poprawioną wersje.


  • LIMITED - Oznaczenie filmu wyświetlanego w małej ilości kin lub wydanego na DVD w małej ilości egzemplarzy. Najczęściej są to filmy festwialowe lub specjalne wersje, niektórych filmów.


  • iNTERNAL - Release, który nie podlega ocenie na scenie - nie można wystawić mu NUKE'a dlatego, że jest to release do "użytku wewnętrznego". Grupy wydają iNTERNAL'e z kilku powodów - albo jakość źródła jest bardzo słaba i wydając taki release nie chcą obniżać swojej pozycji na scenie, albo release jest niezgodny z zasadami scenowymi (np. film, który według zasad dotyczących długośći powinien zostać zripowany na 1CD, zostaje wydany jako iNT 2CDs z dźwiekiem AC3).


  • STV - Straight-To-Video - oznaczenie filmów, które powstały wyłacznie z myślą o rynku DVD, VHS - te filmy nie są wyświetlane w kinach.


  • REENCODE - Rekompresja (najczęściej do DivX/XViD) release jakiejś grupy - często rekompresuje się release'y CAM, TS, SCR.


  • DUPE - Duplikat czegoś już wydanego na scenie.


  • SUBBED/UNSUBBED - Wersja filmu z napisami połączonymi z obrazem, lub ich pozbawiona.



Systemy obrazu:

NTSC
Pierwszy na świecie system telewizji kolorowej stosowany od 1954 w USA, Kanadzie i Japonii. Częstotliwość sygnału to 60 Hz - framerate czystego NTSC to 29.970 FPS. Założeniem twórców tego systemu było umożliwienie wyświetlania filmu z prędkością zbliżona do kinowych 24 FPS, przy uwzględniuniu wszystkich barier technologicznych. Aby osiągnąć ten cel wprowadzono dwa alternatywne rozwiązania - proces dodania dodatkowych klatek do obrazu, będących interpolacją sąsiednich klatek (w ten sposób z 23.976 FPS (lub 23.978 FPS) zbliżonych bardzo do 24 FPS, otrzymujemy obraz z 29,970 FPS) lub użycie przeplotu - tak samo jak w przypadku PAL.

PAL
System telewizji kolorowej będący modyfikacją systemu NTSC; odznacza się mniejszą od niego wrażliwością na zakłócenia transmisyjne, gł. zniekształcenia fazowe; oprac. 1962 w RFN. Częstotliwość sygnału to w większośći modyfikacji PAL 50 Hz - framerate to 25 FPS (ze względu na troche odmienne cele utworzenia tego systemu zrezygnowano z przybliżenia framerate do 24 FPS, na rzecz niezawodności, uniwersalności i odporności na zakłócenia tego systemu). Obraz jest wyświetlany z przeplotem.


Formaty obrazu:

WIDESCREEN
Format szerokoekranowy, o proporcjach rzeczywistych obrazu powyżej 1.33:1, oznaczany na pudełku DVD jako 16:9.

FULLSCREEN
Format pełnoekranowy, o proporcjach obrazu zbliżonych do 1.33:1, oznaczany na pudełku DVD jako 4:3. Format pełnoekranowy dzieli się na dwa rodzaje Open Matte i Pan&Scan (w zależności w jaki sposób kręcono dany film) Open Matte pokazuje więcej obrazu niż format Widescreen Pan&Scan to poprostu obraz Widescreen przycięty do proporcji 1.33:1 (4:3).



Co jeśli nie ma tu odpowiedzi na mój problem?


Wejdź na Forum. Forum to naprawdę przyjazne i bardzo pomocne miejsce. Znajdziesz tam odpowiedzi na pytania i problemy innych. Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na swój problem inni użytkownicy polskitorrent.pl chętnie pomogą Tobie.
  • Miej pewność, że odpowiedzi na Twoj problem nie ma ani w FAQ ani też na Forum.
  • Pomóż nam pomóc sobie. Nie pisz po prostu "To nie działa". Napisz szczegóły tego co robisz i co dokładnie nie działa. Im więcej informacji podasz na początku tym szybszą i pełniejsza odpowiedz dostaniesz. Napisz jakiego klienta używasz, jakiego systemu. Jakie masz łącze. Napisz (przepisz) komunikaty które Ci wyswietlają. Napisz nam z jakim torrentem masz problem. Im więcej nam powiesz tym lepiej.
  • Bądź uprzejmy. Nie żądaj pomocy, tylko o nią poproś.

Modyfikacje: polskitorrent.pl